Robert Wright: Kodėl budizmas yra pagrįstas
Skubu pridurti, kad mano noras apginti beformiškumo ir tuštumos sąvokas priklauso nuo jų tikslios reikšmės, o įvairiems budizmo mąstytojams jos reiškė skirtingus dalykus. Aš nesiruošiu čia ginti kraštutinės budistinės „vien proto” sampratos, teigiančios, kad išorinis pasaulis realiai, galutine prasme, neegzistuoja. Tačiau aš taip pat nenoriu perlenkti lazdos į kitą pusę. Nenoriu beformiškumo ir tuštumos sąvokų apibrėžti tokia siaura, technine prasme, kad jose glūdinčios idėjos svarumas pasirodytų trivialus. Manau, jose glūdi svarbi, subtili prasmė, bylojanti, jog mes tikrovei priskiriame per daug formos ir turinio, o šito supratimas turėtų radikaliai paveikti mūsų gyvenimus.
Pavadinimas man pasirodė per daug banalus, bet pati knyga – nuostabi! Jos autorius Robert Wright išgarsėjo knyga „Moralus gyvūnas„, kuri įkvėpė kultinį filmą „Matrica„. Ne šiaip sau mėlyna ir raudona piliulės pavaizduotos ir ant knygos viršelio. Ir jei renkiesi raudonąją, jei nebenori gyventi sapne ir iliuzijoje, jei nori matyti dalykus tokie, kokie jie yra, laikas pabusti!
Šioje knygoje Robert Wright – evoliucijos psichologas, praktikuojantis meditaciją – logiškai ir suprantamai dėsto tiek budistines tiesas, tiek šiuolaikinių neuromokslų tyrimų išvadas, siedamas senovės išmintį ir dabarties atradimus į vieną. Ir jam puikiai sekasi! Tokiu būdu autorius moksliškai įrodo, kodėl budizmas yra pagrįstas.
Tiesa, man tų įrodymų nereikėjo, tiesiog buvo smalsu ir įdomu susieti dvi mane dominančias sritis. Knyga įkvėpė daugiau laiko skirti ne tik dėmesingam įsisąmoninimui, bet ir reguliariai meditacijos praktikai bei performulavo mano metų intencijas. Žodžiu, labai džiaugiuosi ją perskaičiusi, nes ši knyga – viena iš tų, kurios gali pakeisti gyvenimą.
Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 10.