Oliver Sacks: Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle
Kiekvienas iš mūsų turime savo gyvenimo istoriją, vidinį naratyvą, kurio esmė ir tęstinumas yra mūsų gyvenimas. Galima sakyti, kad visi mes kuriame ir gyvename „naratyvą“, ir tas naratyvas esame mes, mūsų identitetai.
Jei norime sužinoti apie žmogų, paklausiame: „Kokia jo istorija, jo tikroji vidinė istorija?“, nes visi esame savo pačių biografijos. Visi esame ypatingi, per save, per savo percepciją, jausmus, mintis, veiksmus ir galiausiai per savo diskursą, žodinius pasakojimus, sukurti individualūs naratyvai. Biologiškai, fiziologiškai vieni nuo kitų skiriamės nedaug, tačiau istoriškai, kaip naratyvai visi esame unikalūs.
Kai studijavau psichologiją, turėjome psichiatrijos kursą, kuris mane kartu nepaprastai ir sužavėjo, ir sukrėtė. Suvokiu, kad kiekvienas iš mūsų gyvename savotiškame savame pasaulėlyje, kurį nulemia mūsų patirtys, gyvenimo būdas, požiūris, tėvų auklėjimas ir panašiai, suvokiu šiuos elementarius skirtumus tarp žmonių, tačiau sužinojusi, kaip labai gali skirtis mano pasaulis nuo psichikos sutrikimą turinčio asmens, buvau priblokšta. Ši knyga taip pat pasakoja apie kraštutinius neuropatologijos atvejus, kurie stebina, šokiruoja, o labiausiai domina tuo, kiek klausimų apie žmogų kaip apie asmenybę bei fiziologinę būtybę sukelia. Be ko žmogus nebebūtų žmogus? Kur žmogaus galimybių ribos? Kaip dažnai žiūrėdami į atskiras detales nematome visumos, už elgesio nematome žmogaus, už ligos – asmenybės ir unikalios (tačiau kartu ir universalios) jo kančios? Puiki knyga kiekvienam, kuris domisi psichologija, psichiatrija, neurologija, galų gale – žmonėmis.
Puikiai žinojo, kokią palaimą gali teikti priepuolis. Šitai ji laikė sveiko proto ir sveikatos viršūne, magiškais vartais, vedančiais į sveiką protą ir sveikatą. Tad savo ligą laikė sveikata, gydymo priemone.
Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 8.