Diena ir daina

Klausantis tobulai vaikučių iškaltų eilėraščių apie meilę Lietuvai ir patriotinių jų traukiamų dainų, staiga pervėrė skaudi mintis apie tai, kaip prieš penkiasdešimt metų lygiai tokiu pačiu būdu darželiuose buvo deklamuojamos pakilios eilės, tik vietoj Vytauto Didžiojo šlovinamas dėdė Stalinas. Ar mažyliai tikrai jaučia meilę Tėvynei?

Valstybės atkūrimo diena

Abstraktus mąstymas pradeda formuotis apie vienuoliktus gyvenimo metus, iki to laiko vaikas geba suvokti meilę tik konkretiems objektams – mamai, močiutei, šuniukui, todėl iš bandymo įskiepyti kažkokius jausmus Dievuliui arba Tėvynei gauname pastangas aklai vykdyti suaugusiųjų reikalavimus bei lūkesčius: žinau, kad turiu mylėti, tačiau kas tai yra?

Eilinį kartą grūdame į mažąsias galveles ne gebėjimą savarankiškai mąstyti, o paklusnumo ir besąlygiško paliepimų vykdymo, nesuvokiant jų prasmės, užuomazgas. Tačiau juk meilė Tėvynei – geras dalykas, kodėl gi jo neskatinus nuo mažens?, – paklaus narsus patriotas. O argi Tarybų Sąjungoje buvo manoma, kad meilė Stalinui yra blogai?

Meilė atsiranda (arba ne) savaime, žmogui augant ir sąmoningėjant, gebant suprasti istorijos, tautos mentaliteto, laisvės ir nepriklausomybės svarbą. To neišmokysi darželinukų eilėraščiais. Gali įskiepyti tik paklusnumą.

Valstybės atkūrimo diena

Kuo nuoširdžiausiai sveikinu visus sąmoningus tautiečius, džiugiai ir su pakilumu bent mintyse pamininčius Valstybės atkūrimo dieną!

Facebook komentarai

8 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Gintare
2011 02 16 at 16:05

ir Tave taip pat!

just
2011 02 16 at 18:19

Kai skaitau Tavo įrašus, kuriuose minimi darželinukai, vis prisimenu vasarą, kai pati dirbau darželyje. Ak, ilgiuosi tų dienų :}

vids
2011 02 16 at 21:21

Tikėkimės simbiozės – vaikai įkvėps tėvus mylėti Lietuvą. Tėvų pagarba gimtinei persiduos vaikams kaip vertybė, bet ne prievolė. Aišku, sunku stumti traukinį be garvežio, kai televizijos publicistai tėvus nuteikinėja priešingai.

PinkCity
2011 02 16 at 21:27

Ačiū, Gintare!
just, o gal tos dienos dar sugrįš? 😉
vids, iš tiesų, natūralu, kad tėvai savo pavyzdžiu ir kalbomis perduoda vaikams turimas vertybes, puoselėjamas tradicijas ir kultūrą. Pavyzdžiui, man labai gražu, kai vaikučiai trepsena liaudiškus šokius, pasipuošę tautiniais drabužiais. Pasidalinau tiesiog persmelkusia nuojauta, kad kai aš lankiau darželį, mokėmės eilių apie vienokią Tėvynę, dabar mokosi apie kitokią, o juk ją imi suvokti ir mylėti geriausiu atveju tik paauglystėje…

Tweets that mention Laimės paieškos rožiniam mieste » Diena ir daina — Topsy.com
2011 02 17 at 8:08

[…] This post was mentioned on Twitter by HC, Blog'ų metraštis. Blog'ų metraštis said: Diena ir daina: Klausantis tobulai vaikučių iškaltų eilėraščių apie meilę Lietuvai ir patriotinių jų traukiamų… http://bit.ly/ih5ta1 #LT […]

just
2011 02 17 at 19:12

Galbūt, kada nors.. 🙂

vids
2011 02 17 at 23:07

Puikiai viską suprantu! Nes ir pats vaikystėje skaičiau knygas ir įsivaizdavau „šviesų rytojų” (gera praktika, vienok, bereikalo ta ironija 🙂 ir tas rytojus būtinai buvo saulėtas ir daug raudonos spalvos, baltų marškinių, gėlių ir šypsenų… Tokią stiprią ideologiją ir pozityvą, deja praradome..
Nauja ir be galo įdomu man buvo sužinoti dėl abstraktaus mąstymo susiformavimo. Reikės nepamiršti šito. Beje, šiandieną man persiuntė labai įdomų video apie indigo vaikus. Įkvepia.. Rekomenduočiau mestelėti akį…
http://rutube.ru/tracks/3793384.html?v=b08d7b3f566f53830f41a57ac17ae7a6

PinkCity
2011 02 19 at 9:03

Dėl vaikų mąstymo – iš tiesų kai kurie žmonės yra linkę manyti, kad mažųjų protas nuo suaugusiųjų skiriasi tik kiekybiškai – t.y. mažiau žinių, įgūdžių, patirties. Iš tiesų (mokslininkai nustatė!) skirtumas yra kokybinis. Jei įdomu, gali paskaityti Jean’o Piaget teoriją.

Leave a reply