Vasarį skaičiau
Witold Gombrowicz „Ferdydurkė”
Visų pirma kartą ir visam laikui nutraukite ryšius su žodžiu menas, taip pat su kitu žodžiu – menininkas. Nustokite maudytis tuose žodžiuose, kuriuos kartojate su begaline monotonija. Argi ne teisybė, kad kiekvienas žmogus yra truputėlį menininkas? Argi nėra taip, kad žmonija kuria meną ne tik popieriuje ar ant drobės, bet ir kiekvieną gyvenimo valandėlę – kai mergina įsismeigia į plaukus gėlę, kai pokalbio metu mums išsprūsta vykęs sąmojis, kai tirpstame prieblandoje saulei leidžiantis – kas gi visa tai yra, jeigu ne meno apeigos? Jeigu taip, tai kam tada tas keistas ir kvailas dalijimas į „menininkus” ir visus kitus?
Dmitrij Popov, Ilja Milštein „Oranžinė princesė: Julijos Timošenko paslaptis”
Žmonėms būdinga greitai pamiršti tai, ko jie dar vakar neapkentė ir ko siekė. Jie, pergyvenę vergiją, tik iš pradžių vertina laisvę kaip nepriklausomą vertybę, dėl kurios verta iškęsti visus pereinamojo laikotarpio sunkumus. Žmonės greitai pripranta prie to, kad gali skaityti nesižvalgydami į cenzūrą, keliauti po pasaulį (jei turi pinigų), neklausdami leidimo srities komitete kalbėti, kas šauna į galvą. Prie laisvės priprantama. Prie skurdo – niekada. Ir žmonės posovietinėse platybėse pradėjo nekęsti savo kapitalizmo ir savo vadų, siūliusių jiems laisvę ir laimę.
Žmones galima suprasti, jie gyvena vieną kartą.
Frédéric Beigbeder „Romantiškas egoistas”
Sutikau tokių kaip aš internautų, taip pripratusių būti vieniems namie priešais ekraną, kad ir minioje lieka atsiskyrę, sustingusiu žvilgsniu, tuščia taure rankoje, nieko daugiau nebeieško. Pernelyg pripratę būti būti šiuolaikiniais zombiais permatomuose daugiaaukščiuose. Neįgalūs domėtis kuo nors kitu. Vienatvė yra logiškas individualizmo padarinys. Mūsų ekonominis egoizmas tapo gyvenimo būdu.
Michail Bulgakov „Šuns širdis”
Kas ji tokia, ta jūsų suirutė? Senė su kriukiu? Ragana, išdaužiusi visus langus, užgesinusi visas lempas? Taigi ji apskritai neegzistuoja! Ką tas žodis turėtų reikšti? – įniršęs klausė Filipas Filipovičius nelaimingos, kabančios aukštyn kojom šalia bufeto kartoninės anties, ir pats vietoj jos atsakė: – Jis reiškia štai ką: jeigu aš, užuot operavęs, kiekvieną vakarą savo bute pradėsiu dainuoti choru, mano gyvenime prasidės suirutė! Jeigu aš tualete pradėsiu, atleiskit už posakį, šlapintis šalia puodo ir taip pat darys Zina ir Darja Petrovna, tualete prasidės suirutė. Taigi suirutė įsitvirtinusi ne klozetuose, o galvose!
George Orwell „Gyvulių ūkis”
Žmogus – vienintelis padaras, kuris vartoja nieko pats negamindamas. Jis neduoda pieno, jis nededa kiaušinių, jis per lėtas susigauti triušį. Ir vis dėlto jis – visų gyvulių viešpats. Jis verčia juos dirbti, jis grąžina jiems patį minimumą, vos tegelbėjantį nuo badavimo. O likusią dalį pasilieka sau.
Galina Dauguvietytė „Post scriptum”
Gyvenk taip, kaip širdis liepia. Ir būk toks, koks esi. Jei tau rūpi odinis „meblius”, tai tu jį ir įsigyk. Negali – imk išsimokėtinai. Patinka keliauti – keliauk. Jei tau įdomu kas kita, tai daryk ką kita. Daryk viską, ką nori, kad paskui nesigailėtum.
Peter Høeg „Panelės Smilos Sniego Jausmas”
Visi mes gyvenam aklai pasitikėdami tais, kurių rankose teisė spręsti. Pasitikime mokslu. Pasaulis painus, nieko tikro negali žinoti. Sutinkam, kad žemė apvali, kad atomo branduoliai jungiasi vienas su kitu kaip lašai, visata yra uždara ir kad būtina valdyti genetinę medžiagą. Ne todėl, kad žinotume, jog tai tiesa, bet todėl, kad tikime mums tai papasakojusiais. Visi mes mokslo prozelitai. Tik, priešingai nei kitose religijose, atstumo tarp mūsų ir bažnyčios tarnų nebegalime įveikti.
21 Comments
Join the discussion and tell us your opinion.
Gombrovičių skaitant – pusė viso skaitymo laiko jo nekenčiu, kitą pusę – jis rašo tarsi mano mintis 🙂
„Ferdydurkė“ – truputį labiau „naminė“, jo dienoraščiai visai neprijaukinti 😀
Spėk, ką dabar skaitau?! Neapykantos nejaučiu, o minčių skaitymas – neįtikėtinas!
Parašysi, ką manai, kai perskaitysi? 🙂
Būtinai, bet bijau, kad jis kuo toliau, tuo labiau tampa mėgstamiausiu mano rašytoju, tai sunku bus objektyviai vertinti. Labai jau patinka.
Ei, nustebinote… Trys knygos iš šio sąrašo, mano labai subjektyvia nuomone, tiesiog privalomos normaliam žmogui…:) Na, negalėjau nepasakyti…
Pabandysiu spėti: Ferdydurkė, Šuns širdis ir Gyvulių ūkis?
Na ir kas tame blogo, kad apžvalga šališka? Nenuoširdumas viską gadina, ne šališkumas 🙂
Subjektyvus požiūris gali parodyti kitą matymo kampą, o objektyvus tinka tik lengvai apeinamiems įstatymams kurti 😀
AČIŪ už skaitytų knygų aprašymus, be galo įdomu. Tikiuosi, tai taps tradicija;]
ei o beigbedery noriu pasiskolinti .. cia kazkokia nauja knyga??
Monika, ir aš tikiuosi (beje, turbūt supranti, kad čia ne aprašymai, o cituojamos ištraukos, ar ne?)!
w, šitoj vietoj, deja, ne aš, o Kauno viešoji biblioteka Tau galėtų pagelbėt su Beigbederiu – kaip jau esu kažkada rašiusi, daugumą knygų skolinuosi iš ten.
ai ir dar man chia pasistojo klausimelis .. vasaris turi 28 dienas per jas tu sugebejai perskaityti 7 knygas ir paziureti 12 filmu .. nes na tarkim 12 vakaru skyrei filmams .. tai gaunasi kad knygoms liko 16 vakaru kas reishkia kad knyga perskaitydavai per ~2.2 vakaro kas yra mano supratimu laaaabai daug .. plius kas reiskia kad visa menesy nieko kito ir neveikiai apart knygu ir filmu .. kas mano supratimu veda link beprotystes … ar ash kazkaip ne taip skaiciuoju?
Kaip minimum penkis vakarus vasarį praleidau žaisdama Alias’ą, taip pat kartais vakarais skaitau RSS Reader’į, rašau tinklaraštį, komentuoju, žiūriu žinias, skaitau naujienas internete, verdu sriubas ir kepu kotletus beigi einu su šuniu pasivaikščioti. Kai tuo tarpu dienomis susitinku su draugėmis, lankausi darbo biržoje, tobulinuosi seminaruose, vaikštau į pokalbius dėl darbo, atrašinėju e-mail’us, baldų salonuose ieškau gražios sofos, apsipirkinėju parduotuvėse bei turgeliuose, valau dulkes ir siurbliuoju kambarius, plaunu indus, mėtau šuniui kamuoliuką, kad atneštų, susirašinėju skaipu. O miegu tai iš viso begalybę laiko, be to, prausiuosi, valgau, tuštinuosi, valau sniegą nuo mašinos, vairuoju, kartais naudojuosi viešuoju transportu (tada nevalau sniego), šukuojuosi, dažausi ir dažnai ilgokai staipausi prieš veidrodį. Kartais tiesiog sėdžiu ir kremtuosi mąstydama, kad reiktų užsiimti sportu. Ką veikiu su savo vaikinu ir kiek laiko tai užima, nepasakosiu.
Tas beprotiškas mano gyvenimas!
Nea…tik dvi iš Tavo išvardytų…
Trečia yra panelės Smilos sniego jausmas… Nors gal čia mano asmeninės ypatingos simpatijos šiai knygai:)
Peter Høeg knyga tikrai nuostabi, siužetas įtraukiantis, stilius žavus, bet pats panelės Smilos personažas – visiška mano priešingybė, todėl jos sniego jausmas nepaliko superinio įspūdžio. Vis norėjosi rėkti jai į ausį: nu ko Tu, moterie, nerimsti, sėdėtum sau ramiai namie… 🙂
ne man idomu buvo .. ne tai ka tu veiki dar o kaip tu prie viso to veikimo dar speji perskaityti tiek knygu ir paziureti tiek filmu .. nes ash irgi veikiu daug visokiu dalyku del to per menesy tesugebu perskaityti puse knygos ir paziureti 2 filmus .. o gal cia ash lievas?:)
Nu tai aš supratau iš Tavo komentaro, lyg norėtum pasakyt, kad daugiau nieko neveikiu („…kas reiskia kad visa menesy nieko kito ir neveikiai apart knygu ir filmu…”), tai norėjau pasiteisinti, jog vis dėlto veikiu! Atlik savo paros laiko veiklos analizę ir pamatysi, kam skiri daugiausia laiko, tada galėsi apsvarstyti, kaip norėtum ir galėtum perskirstyti laiko sąnaudas. Ai, dar be to knygas aš skaitau ne tik namie, o, pvz., laukdama darbo biržoje prie kabinetėlio… Laukimas tampa ne nuobodus, o žavingas.
Suprantu, kad ištraukos, klaidingai įvardinau:}
Na va, rašiau rašiau, neužpildžiau būtinų laukų, ir dingo mano komentaras. Sutinku tiek dėl aukščiau minėtų trijų knygų, tiek dėl Gombrovičiaus prisijaukinimo (juo toliau, juo labiau jis man patinka!). Smagu, kad ir kiti jį mėgsta.
Musu pasaulis yra nusobati vieta kuriame mes galime rasti visa tai ko tik trokshta musu shirdis. Mes patys kuriame ji, bei turime galia ji padaryti grazhesniu nei jis buvo duotas mums KUREJO. Bet gali atsitikti ir kitaip: mes galime shi pasauli padaryti labai nykia vieta mums bei musu vaikams gyventi, bei suniokoti ji savo mintimis.Mes gerai zhinome, kad zhmogaus mintis turi stulbinanchia galia kurti ir realizuoti, ir kad jei zhmogus pastoviai dumoja apie ivairias kataklizmas, bijo ju bei ruoshiasi joms, savo mintimis jis visada kuria bei augina tokia tikrove, t.y. pats ishshaukia sau visa tai ko taip stengiasi ishvengti Kviechiu jus visus, laisvos valios brolius bei seseris, kurti tik tai kas grazhu bei tik tai ka jus norite matyti!Mielas Jonai, prashau jusu tiesiog ishtrinti ta idomu e-mail ir nuraminti savo shirdi bei savo mintis, nes tik nuo jusu paties minties visada priklauso kokius ivykius jus turesite savo ateity Telaimina bei stiprina jus visus DIEVAS***Myliukas,Irmina
šitas paskutinis žiauriai geras. kur nors jaučiu reikia pasikabinti.
O, kaip smagu po keturių ilgų laukimo metų rasti dar keletą komentarų šia subtilia mano perskaitytų knygų tema!